top of page

E-BURSUN RÖPORTAJI
2021-2022 BURS BAŞVURULARI

Bir Adım Var Vakfını ve ulaşmak istediği amaçları, hem biz hem de okuyucularımıza iletmek istediğiniz mesajları buradan aktarmak istiyoruz.

 

1- Dilerseniz öncelikle Bir Adım Var Vakfından bahsedelim. Vakfı bize biraz anlatır mısınız? Nasıl kuruldu?

 

"Bir Adım Var" Vakfı; hedefleri olan, motivasyonu yüksek, kendisine güvenen, cesur ve kararlı genç kadınları desteklemek için kurulmuş bir organizasyon.

Finansal kaynaklara erişemediği için sorun yaşayan kız öğrencilere temel eğitimlerini alırken ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için burs desteği sağlıyoruz, hayal kurmalarını teşvik ediyor ve onları hayallerine yaklaştıracak hedeflerini belirlemelerine yardımcı oluyoruz.

 

Spor, sanat, bilim ve teknoloji alanlarında yeteneği ve başarısı olan öğrencileri bu alanlarda desteklemeyi, ulusal ve uluslararası platformlarda yer alabilmeleri için teşvik etmeyi, meslek ve kariyer seçimlerinde onlara rehberlik etmeyi hedeflemekteyiz.

 

2- "Bir Adım Var" ismini çok seviyoruz, altında pek çok anlam da var gibi. İsmi nasıl koyduğunuzdan da kısaca baseder misiniz?

 

Biz bu yola çıkarken ülkemizde başarılı, cesur ve eşsiz yetenekleri olan genç kızları hayallerine kavuşturmayı, planladıkları kariyer yolculuğunda güçlü adımlar atmaları için destek olmayı kendimize misyon olarak belirledik. Bu nedenle hayal ettikleri başarılı geleceklerle aralarında "O Adım" olmak istedik. Genç kadınlara hayallerine gerçekten "Bir Adım" ötede olduklarını göstermek istiyoruz.

 

3- Bir Adım Var Vakfı bugüne kadar gençlerle neler yaptı, onları bugüne kadar nasıl destekledi?

 

2020 yılı başvuru süreçleri sonrasında 25 kız öğrencimiz programımıza dahil oldu ve yolculuğumuza başladık. Öğrencilerimiz arasında bu yıl satranç, boks, atletizm, bilek güreşi, rafting, dağ bisikleti, MuayThai, karate alanlarında milli takımda yer alan sporcularımız ve bunun yanında sanat ve bilim/teknoloji alanında çalışmaları olan ve başarıları ile pek çok kez adından söz ettirmiş kızlarımız bulunmakta. Temel eğitimlerinin yanında bursiyerlerimizle her ay kişisel gelişim eğitimleri, mesleki danışmanlık toplantıları, birebir ve takım bazında online çalışmalar, yabancı dil eğitimleri, staj programları gibi gelişmelerine yardımcı etkinlikler düzenledik.

 

4- Peki biraz da bursiyerlerden bahsedelim. Bu süreçte bursiyerleriniz nasıl yol kat ettiler? Bir Adım Var Vakfının etkisi nasıl oldu?

 

Bursiyerlerimiz; her biri eşsiz yeteneklere sahip zeki ve başarılı genç kadınlar. Hepsinin farklı hayat hikayeleri ve anlatmaya can attıkları gelecek planları var. Covid-19 pandemi sürecinde kısıtlı imkanlar nedeniyle online etkinliklerele sınırlı kalmış olsak da bu dönem birçok öğrencimizin başarılarına şahit olduk ve gelecekleri adına güzel adımlar attık. Özellikle sporcularımız bizi aldıkları derecelerle gururlandırırken ülkemizin ismini dünyada temsil ederek kariyerlerinde önemli adımlar attılar. Sanatsal yetenekleri olan bursiyerlerimizle online etkinlikler ve organizasyonlar planladık. Umarız ki Bir Adım Var Vakfı olarak bu başarılı genç kadınların uzun ve başarılarla dolu yolculuklarında "Bir Adım" olabilmişizdir.

 

5- Bu kadar güzel açıklamalardan sonra okuyucularımız bu sene programın ne zaman başlayacağını da merak ediyorlardır. Bu seneki burs tarihleriniz ne zaman?

 

Bir Adım Var Vakfı 2021-2022 dönemi burs başvuruları 15 Eylül 2021-15 Ekim 2021 tarihleri arasında yapılabilecek. Bursiyerlerimize ve bursiyer adaylarımıza birlikte keyifli ve geliştirici etkinliklerde buluşacağımız güzel bir dönem diliyoruz.

 

6- Başvuru yaparken nelere dikkat etmeliler?

 

Burs imkanından yararlanmak isteyen bursiyer adaylarımız, tüm başvuru şartlarına uyduklarından emin olarak ve başvuru adımlarını eksiksiz tamamlayarak başvuru yapabilirler. Ayrıca sosyal medya hesaplarımızdan ve www.biradimvar.com web sitemizden bizimle iletişime geçerek merak ettiklerini bize sorabilirler.

 

7- Değerlendirirken hangi kriterleri önemsiyorsunuz?

 

Ekonomik, sosyal ve diğer tüm eşitsizlik ve imkansızlıklardan dolayı hayallerine ulaşmakta zorlanan ve geleceğini yönelendiremeyan, sanat, spor, bilim ve teknoloji alanlarında başarısını kanıtlayabilern tüm üniversite öğrencisi genç kadınlar burs imkanından yararlanabilir.

 

8- Bir Adım Var Vakfının önümüzdeki senelerde farklı planları var mı? Programa eklenecek yenilikler gibi mesela...

 

Umarız Covid-19 pandemisinin etkileri azalır ve tamamen biter ve biz de bursiyerlerimizle daha çok etkinlikte buluşma fırsatı yakalarız. Bu dönemde de alanında uzman isimlerle kişisel gelişim eğitimler, kariyer planlama toplantıları, yabancı dil eğitimleri ve kültürel eğitimler, yeteneklerini sergileyecek organizasyonlar planlıyoruz ve kendilerinin dahil olduğu tüm aktivitelerde bursiyerlerimizi desteklemeye devam edeceğiz.

 

9- Yeni başvuracak adaylara ve bize söylemek istediğiniz ek bir şey var mı?

 

Ailemize katılacak adaylara ve geleceklerinde güzel fırsatlar yakalayacak tüm genç kadınlara her zaman cesur adımlar atmalarını, hayallerinden vazgeçmemelerini ve hayal ettikleri geleceğe sadece "Bir Adım" uzakta olduklarını söylemek istiyoruz. Bu yolda bize destek ve aracı olduğunuz için de size teşekkür ederiz.

bottom of page